DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Advert
Ali YILMAZ
Ali YILMAZ
Giriş Tarihi : 12-06-2024 01:43

Geçmişini Bilmeyeni, Gelecek; Topa Tutar!

Mülteciler ve mültecilik konusu ülkenin gündemini daha uzun yıllar meşgul edeceğe benziyor. Bu konudaki değerlendirmeleri ‘pozitif, negatif ve nötr’ olmak üzere üç kategoride ele alabiliriz.

Toplumun bir kesimi ve iktidar; özellikle Suriyeli sığınmacılar olayını ENSAR ve MUHACİR kavramları ile açıklarken, muhalefetin önemli bir kesimi, ülkenin BEKA sorunu olarak görüyor. “Kimi de hem nalına hem de mıhına vurarak” taraf olmamayı yeğliyor. Bazen lehte bazen de aleyhte konuşarak “derin düşünce insanı” pozları veriyor!

İktidar yanlılarının Sığınmacıları savunmak için kullandıkları Ensar nedir? “Hicret sırasında Hz. Peygamber’e ve Mekke’den Medine’ye göç eden diğer Müslümanlara (Muhacir) kucak açıp onları misafir eden; beslenme, barınma ihtiyaçlarını gideren ve farklı bir ortamda yeni bir yaşamın kurulabilmesinde onlara yardımcı olan ve sahip oldukları her şeyi onlarla paylaşan Medineli Müslümanlar…” ENSAR olarak tanımlanır.

Peki, Sığınmacı kimdir? Mülteci olduğu iddiasıyla ülkesini terk eden ama mültecilik statüsü başvurusu sonuçlanmamış kişilerdir. Sığınma başvurusu kabul edilen kişiye “Mülteci”, ülkesinden ekonomik veya diğer nedenlerle gönüllü olarak ayrılan kişiye “Göçmen” denilmektedir.

“Uluslararası hukuk bağlamında ortaya çıkan “mülteci, sığınmacı, göçmen…” vs. gibi kavramlar ülkemizde yerli yerine kullanılmıyor. Haliyle topluma bu göç dalgasının hangi sonuçlara neden olabileceğine dair analitik görüşler sunmak yerine politik konumlanmanın ortaya çıkardığı “hamaset” sunuluyor.”

Muhalefet ve benim gibi düşünenler ise sığınmacı olayını “stratejik göç” ve “kontrolsüz göç” olarak nitelendiriyor. Kontrolsüz göç, bir bakıma “sessiz istila” veya “örtülü işgal” anlamına gelir. Stratejik göçün amacı, nüfus yapısını değiştirerek, devlette yumuşak karın oluşturmak…Bölgesel amaçlar, siyasi amaçlar ve demografik operasyonlarla Türkiye’nin güvenliğini tehdit etmektir. Ülkemize yasa dışı yollarla sokulan unsurların yabancı istihbarat servislerinin arka bahçesi olduğunu da unutmamak gerekir.

Emekli Tümamiral Cihat Yaycı’nın anlatımına göre; "ABD'nin öğretileri Naval Postgraduate School isimli okulda oluşturulur. Bu okulda öğreti haline getirilmiş bir tez: 'Göçler ulus devletleri yıkmak için bir silah olarak nasıl kullanılır?' Bu öğretiye göre bir devlet göç akınlarıyla 7 basamakta yıkılır:

1- O devletin politikasını istediğiniz yönde değiştirebilirsiniz.

2- Gerekirse toprak elde edebilirsiniz.

3- Kendi ülkenizde istemediğiniz unsurları o ülkeye göçmen akınıyla ihraç edebilirsiniz.

4- Göçmenleri casus olarak kullanabilirsiniz.

5- Tecrübeli teröristleri sızdırarak bu ülkeleri karıştırabilirsiniz.

6- İstediğiniz gibi propaganda yaparak algıyı değiştirebilirsiniz.

7- Birleştirici çimento haline gelmiş, bütün köklü gelenek, örf ve adetlerini, bir milleti millet yapan bütün unsurları ortadan kaldırabilirsiniz.

Dünya'da 193 tane devlet var. BM rakamlarına göre Dünya'daki toplam kayıtlı sığınmacıların neredeyse %’20'si yani 1/5'i Türkiye'de.”

Görüldüğü gibi, Sığınmacı olayını; “din kardeşliği, mazlumluk, zorla yerinden yurdundan edilen insanlara kucak açmak” gibi bazı söylemsel simgelerle açıklamak ve iktidarın “kucaklayıcı” tavrını kutsamak doğru değildir. Nihayet iktidar da bu gerçeği görmüş, “daha fazla mülteci alınmayacağına dair” açıklamalar yapılmıştır. Yani iktidar, Mültecilerle alakalı nötr bir tablo sergilemeyi yeğlemiştir.

Sığınmacıların yaşadıkları insani krizleri kimse görmezden gelemez. Onların hak ve hukukunu savunmak ayrı, aktif ve etkin olarak devlete ve millete sahip çıkma ayrıdır. Zira biri diğerine “alternatif düşünce” değildir. Türkiye, sığınmacılar konusunda yalnız bırakılmış, izlenen yanlış politikalar ise işin “tuzu biberi” olmuştur. Mültecilerin yaşadıkları ve yaşayacakları olası problemlerin çözümü “sınır devletleri” kavramına indirgenemez! Sorun, tüm dünyanın, en azından bölgenin sorunudur.

Ülkenin bütünlüğünü ve milletin varlığını korumak için “Kontrolsüz Göç” olayına karşı çıkmak; faşizm ya da ırkçılık olarak görülemez. Her iki kavram da insanlık tarihine kara bir leke olarak geçmiştir. Lakin Stratejik Göçün geleceği hakkında kafa yormak, olası tehditleri öngörmek; her Türk milliyetçisinin, her demokratın ve her yurtseverin görevidir.

Eğri oturalım, doğru konuşalım! “Türk halkının yapısının bozulduğu, ekonomik problemlerde mültecilerin de payı olduğu, sokakların artık güvensiz olduğu” gibi bazı argümanlar… “Kadınlara taciz eden bakışlar atıyorlar, maske takmıyorlar, kurallara uymuyorlar ve metrobüste insanlara yer vermiyorlar” gibi şikayetler… Suriyeli iş insanlarının vergisiz ticaret yaptığı, eğitimde ve sağlıkta pozitif ayrımcılık yapıldığı, erkeklerinin çok evlilik yaptığı ve çocuk sayısının fazlalığı ile ileride demografik yapıyı değiştirecekleri” gibi endişeler toplumda sıkça dillendiriliyor.

Bu ve benzeri olumsuz iddiaların tamamının halkın hassas olduğu noktalara odaklandığını görülüyor. Daha da önemlisi, sığınmacılar ile toplum arasında kurulan ‘biz ve sığınmacılar’ ikiliğinin derin bir çatışmayı körüklediği de bir gerçek.

Türkiye’nin ekonomi başta olmak üzere, birçok sorunu vardır. Bir gün gelir bu sorunlar çözülür. Suçlar, önlenir. Lakin uluslararası göçün yarattığı sorunlar ile öyle kolayca başa çıkılması mümkün değildir.

Avustralya'yı İngilizler işgal etti yerel halk Aborjinlerdi. Amerika'yı İngilizler işgal etti, yerel halk Kızılderililerdi. Latin Amerika'yı İspanyollar işgal etti, yerel halk İnkalardı.

Türk milletinin demografik yapısının bozulması ve Türkiye’nin işgal edilmesinin önlenmesi için, daha ne kadar beklenecek?

Rahmetli Mehmet Akif Ersoy, tarihten ibret almayanlara şöyle seslenir:

“Geçmişten adam hisse kaparmış... Ne masal şey!

Beş bin senelik kıssa yarım hisse mi verdi?

"Tarih’i “tekerrür” diye tarif ediyorlar;

Hiç ibret alınsaydı, tekerrür mü ederdi?”

Tüm olumsuz koşullara rağmen; dışlama, küçümseme, şiddet gösterme, elindekine göz koyma, onda olanı kendine ait hissetme gibi eylemlerden de uzak durmak gerektiği unutulmamalıdır. Hiçbir gerekçe, insani ve ahlaki değerlerin önüne geçmeyi gerekli kılmaz.

Sığınmacı ve göç meselesi; devletin toplumu ikna edici verilerle, acil olarak çözmesi gereken sorunların başında gelmektedir.

*******

İBRETLİK BİR HİKÂYE

Sümerolog-tarihçi bilim insanı, Muazzez İlmiye Çığ; Sümerler ’in hazin sonunu şöyle anlatır.

“Sümerler günümüzden 7-8 bin yıl önce Mezopotamya'ya yerleşerek yüksek bir uygarlık kurmuşlardı.

Sümerler kurdukları uygarlıkta rahat ve rehavet içinde yaşarken, yıkılışından 100-150 yıl kadar önce yani günümüzden 4500 yıl önce Arabistan içlerinden Akad diye adlandırdıkları kavmin insanları Sümer kentlerinde çalışmak için akın akın gelmeye başlıyorlar.

Bir kısım Sümerler bunlara karşı çıksa da diğerleri ucuz ve kolay işçilik ve köle gözüyle baktıklarından göz yumuyorlar.

150 yıl içinde işler değişiyor, Akatlar kentleri yakıp yıkıyor, Sümerleri öldürüyor ve sonra iktidarı ele geçiriyorlar.

Sümerlerin son günlerinde bir bilge kil tablete şöyle yazıyor.

"Fark edemedik geç kaldık. Aman tanrım bu vahşiler hepimizi yok edecek. Tanrım bizi affet. Bizden sonra gelenler bunları okursa belki ders alır.”

“Geçmişini bilmeyeni, gelecek; topa tutar!” Ve Sümer devleti yıkılır. Akadlar Sümer uygarlığının üstüne oturur.

NELER SÖYLENDİ?
@
Ali YILMAZ

Ali YILMAZ

DİĞER YAZILARI FETÖ’nün Siyasi Ayağı Nerede? Nereden baksan tutarsızlık… Bir zamanlar AKP içinde bir BAKAN vardı Umutlar Başka Bir Bahara Kaldı! Gaziantepli Mennan Usta! Bugün Susmak… Yeter Söz Milletindir! “Ol Mahkemenin Hükmüne Derler mi Adalet...” Muhammedi İslam’ı Arıyorum! İYİ Günler Göreceğiz Güneşli Günler “Çirkef Yatağının Ortasında Gülistanlık Olmaz” Benim Liyakatim Herkese Yeter! Baş Başa Bağlı, Baş Meşverete Bağlıdır! Güngörmüşler’ ‘İn Doğuşu Geliyor Gelmekte Olan Böcek Büyük Yara Aldı Milli birliğimizi zedeler. Halkı ayrıştırır ve ötekileştirir. ​Duyarsız Toplum Ve Kelebek Etkisi Haydi Hep Birlikte Düşünelim! Sen-Ben Bizim Oğlan Susan Toplum Ölü Toplumdur Öküz Bokunu ‘’Altın’’ diye Yutturanlar Görmezse Gözün Beni Kör Değilse Görür Beni İçene değil, içilen zehire karşı olun!.. Kimin hissesine düşerse alsın! Seçimde belirleyici parti hangisidir? ​Eski Günlerimiz Olaydı Keşke ​Övücülerin Suratına Toprak Saçınız! Ağustos Böceğinin Şarkısı Ne Olacak Memleketin Hali? Ankara Kulisleri ve İzlenimlerim Demokratik Türk Milliyetçiliği Kırık Cam Teorisi Metafizik Şiirin Üstadı: Sezai Karakoç Kurtarıcılardan Kurtulmak Bırakın Rahat Çalışsınlar!.. Sistem Seçimi ve Muhalefet Var mı Ötesi? Üç kapıdan geç de gel!.. Halep Oradaysa Arşın Burada ​Demagojiyi ve Demagogları Seviyoruz! Bu hayra alamet değil Organize İşler! -1- CAATSA ve Eyy Biden! “Havuç-Sopa” ve Hadsiz Bir Açıklama Pudra Şekeri ve Darbe! İnsanlık Onuru Her Şeyin Üstündedir Üşüyorum Uyuyanlara Ağıt Yandı Yürekler Yandı Maskeli Hırsız- Kravatlı Hırsız Okurlardan Gelenler ​Bir Hekimin Feryadı Değerli Yalnızlık! Dayı, yeni 1 TL basılmış gördün mü? Muhalifsin Sen Muhalif Kal! Dost Acı Söyler Milli Devlet ve Otorite “Güneş balçıkla sıvanmaz” Sular durulur, CHP durulmaz YEĞEN Hayata pozitif bakın Sosyal medyada deprem oldu Yiyin Efendiler Yiyin! Dayı, herkes esnaf olmuş Düttürü Leyla Bandosu! Algı Yönetimi ve Manipülasyon Antalya bu haber ile çalkalanıyor Ne demiş YEĞEN? Ümidim yok YEĞEN Millet sokağa daldı Nedir bu iş? Güç sahibi olan mülktedirler Ne olacak bu milletin hali? Sence politika nedir? Dayı ABD niçin zengin bir devlettir? Şimdi ne olacak? Başka bir TÜRKİYE yok Son Söz Milletindir... Erdemli Şehrin Yöneticisi Yeni Oluşumlar ​ Dayı "dostluk" nedir? Günaydın Dayı Rahmi Turan kuyuya bir taş attı Dipsiz Göl diye bir yer varmış Düşünseler yapmazlar YEĞEN! ​Bu mektup olayı nedir DAYI? ​Bu film izlendikçe gösterimden kalkmaz Bu işte kim kazandı "Büyük İsrail Projesi"nden Suriye ile ilgili bir kesit... Hiç olmazsa başın dik geziyorsun Türkiye'nin yaptığı 'Barış Harekatına' borçludur
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 • Süper LigOP
 • 1ADANA DEMİRSPOR00
 • 2ANTALYASPOR00
 • 3ATAKAŞ HATAYSPOR00
 • 4BEŞİKTAŞ00
 • 5CORENDON ALANYASPOR00
 • 6ÇAYKUR RİZESPOR00
 • 7EYÜPSPOR00
 • 8FENERBAHÇE00
 • 9GALATASARAY00
 • 10GAZİANTEP FUTBOL KULÜBÜ00
 • 11GÖZTEPE00
 • 12KASIMPAŞA00
 • 13KONYASPOR00
 • 14MONDİHOME KAYSERİSPOR00
 • 15RAMS BAŞAKŞEHİR FUTBOL KULÜBÜ00
 • 16SAMSUNSPOR00
 • 17SİPAY BODRUM00
 • 18SİVASSPOR00
 • 19TRABZONSPOR00
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
BURÇ YORUMLARI
 • KOÇ
  Koç Burcu
 • BOĞA
  Boğa Burcu
 • İKİZLER
  İkizler Burcu
 • YENGEÇ
  Yengeç Burcu
 • ASLAN
  Aslan Burcu
 • BAŞAK
  Başak Burcu
 • TERAZİ
  Terazi Burcu
 • AKREP
  Akrep Burcu
 • YAY
  Yay Burcu
 • OĞLAK
  Oğlak Burcu
 • KOVA
  Kova Burcu
 • BALIK
  Balık Burcu
ANKET OYLAMA TÜMÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA