POLİTİKA
Giriş Tarihi : 30-01-2024 23:46

94 ruhu teşkilati bir kolektifti

31 Mart yerel seçimleri öncesi iktidar partisinin diline pelesenk ettiği 94 ruhunu Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu açıkladı.

94 ruhu teşkilati bir kolektifti

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olarak görev yaptığı 1994 dönemi Refah Partisi Belediyeciliğini TV5 televizyonunda katıldığı Gündem Türkiye programında açıkladı.

94 RUHU KOLEKTİFTİ

Temel Karamollaoğlu, 94 ruhunun bireylere değil teşkilata ait bir ruh olduğunun altını çizdi. Hem seçim öncesi çalışmalarda hem seçim sonrası verilen hizmetlerde teşkilatın yapıp ettikleriyle 94 ruhu denilen olguyu ortaya koyduğunu söyledi. O dönem yapılan büyük hizmetlerde ve hamlelerde bizzat Erbakan Hoca'nın yönlendirmesinin olduğunu ve teşkilat mensuplarının karşılıksız hizmet verdiğini söyledi.

Saadet lideri şunları söyledi:

"Tayyip bey tabi oraya kendi yönünden kendine bir pay çıkarmak için yaklaşıyor böylece 94 ruhu diye. Ama şunu o da biliyor ki kendisi seçimde kazanan 29 belediye başkanından sadece 1 tanesiydi. İstanbul bizim için önemliydi ama İstanbul'da bütün buna rağmen yani biz yüzde 40-50'lik bir oyla kazanmadık. Oylar dağıldı. Cenab-ı Hak bize lütfetti. Böylece biz İstanbul'u kazanmış olduk. Çok önemli bir adımdı ama. İstanbul'u kazanmak aslında Türkiye'ye damga vurmak manasına geliyordu. İstanbul'dan sonra bizim yönümüzden daha da zor olan yer Ankara'nın kendisiydi. Biz Ankara'da çok büyük bir teşkilata ve varlığa sahip değildik. Ama Ankara'da hakikaten çok ciddi bir gayret gösterildi ve biz Ankara'yı da Melih Gökçek ile kazandık. Ve uzun yıllar bizde kaldı. İstanbul da bizde kaldı uzun yıllar. Neden? Çünkü özellikle o dönemde verilen sözlere sadık kalındı. Bir başka husus, tabanımız bize gönül vermedi. Aynı zamanda emeğini de verdi. (Yani İstanbul'da evet kişisel bir başarı değil bir teşkilat emeğiyle). İstanbul'da şimdikiler aradan epey bir zaman geçtiği için tam hatırlamayabilir ama İstanbul'da çöp yığınları vardı. Kim kaldırdı? Belediyenin onu bir hamlede kaldıracak gücü yoktu ki. Vatandaş kendisi kaldırdı. Kamyonlarla o çöp yığınlarının tamamı kaldırıldı. Su problemi vardı. Çok kısa bir zamanda su problemi böylece halledilmiş oldu. İsraf akıl almaz boyutlardaydı. Onun için İstanbul denildiği zaman sadece Tayyip bey, evet İstanbul İl Başkanımızdı bizim. İstanbul İl Başkanlığı önemli. Ama Türkiye'ye mal olabilmesi için Türkiye'ye hitap edebilecek bir makama gelmesi lazım. İşte o da Belediye Başkanlığıydı. Belediye Başkanlığında muazzam bir destek aldı. Ve belediye başkanlığını biz kazandık. Erbakan Hoca, sürekli olarak İstanbul'daydı. Biraz belki fazla müdahale ediyordu ama İstanbul'un problemlerini en az sayın Erdoğan kadar biliyordu, vakıftı. Bundan dolayı da gerek su işleriyle ilgili, gerekse diğer problemlerle çünkü su apayrı bir mesele ve önemli, bunlarla ilgilendi. Sayın Erdoğan'a da bir takım tavsiyelerde bulundu. Kişileri tavsiye etti. Yöntem belirtti. Ama Tayyip beyin meselelere yaklaşımı biraz daha farklı. O zaman da farklı yaklaşıyordu. Bugün de farklı yaklaşıyor. Yani genelde birisine bir vazifeyi verdiği zaman kendisi onun takibini yapmayı kendi görevi olarak addetmiyor bende öyle bir kanaat var. Ben yanılmış olabilirim. Ama bundan dolayı da İstanbul'da çok büyük hamleler çok kısa sürede gerçekleştirildi."

Gazete AntalyaGazete Antalya