YEREL YÖNETİM
Giriş Tarihi : 14-02-2023 00:08

Antalya Büyükşehir Belediyesi İtfaiyesi 79 Kişiyi Kurtardı

Asrın felaketi olarak nitelendirilen ve 10 ili etkileyen 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremler tüm dünyayı derinden etkiledi.

Antalya Büyükşehir Belediyesi İtfaiyesi 79 Kişiyi Kurtardı

 

Depremzedelere bir umut, enkaz altındakilere bir can olabilmek için deprem bölgesine giden Antalya Büyükşehir Belediyesi İtfaiyesi 79 kişiyi moloz yığınlarının altından sağ kurtardı. Yaşananlar ve gördükleri karşısında acıyı, hüznü, yorgunluğu bir kenara bırakan Antalya Büyükşehir Belediyesi İtfaiyesi’nin isimsiz kahramanları enkazdan çıkartılan her canla moral buldu.
Her yer moloz yığını, her yer enkaz, her enkazın altında kurtarılmayı bekleyen insanlar… Deprem felaketinin en ağır hasarı verdiği yerlerden olan Hatay ve Kahramanmaraş’ta zamana karşı süren mücadelenin en önemli isimleriyse arama kurtarma ekipleri. Antalya Büyükşehir Belediyesi İtfaiyesi de Hatay’da ve Kahramanmaraş’ta arama ve kurtarma çalışmalarına katılarak 79 kişiyi enkaz altından kurtardı.

Her Kurtarma Sonrası Moral Buldular
Kimi zaman elleriyle avuç avuç toprak kazarak depremzedeye ulaştılar, kimi zaman buraya bir insan nasıl sığar denilen yerlere girerek canlı bedenleri koskoca bir enkazın altından çıkardılar. Şartlar ne kadar zor ve ağır olsa da enkaz altında kendilerine bakan bir çift göz, buradayım diyen bir ses onlara ayakta durmaları için güç verdi. Bazen bir saatte 4 kişiyi ardı ardına çıkardılar enkazdan, bazen bir kişiyi canlı çıkarabilmek için bir gün boyunca uğraştılar. Ama ne olursa olsun hiç yılmadılar. Enkazdan çıkardıkları her can sonrası sarılarak kutladılar birbirlerini.

Depremzedelerin Gönlünü Kazandılar
Enkaz yanında nöbetleşe birkaç saat uyuyarak, moloz yığınlarının arasında yaktıkları ateşte ısınarak, bir bardak çay içimi mola vererek, kurtarılmayı bekleyenlere yardıma devam ettiler. Kimi zaman girdikleri enkazda buldukları bir kafesteki kuşu sahiplenip, hayatta tuttular.  Antalya Büyükşehir Belediyesi İtfaiyesi bölgede yaptıkları başarılı çalışmalarla Hatay halkının gönlünü kazandı. Yakınlarının enkazdan çıkarılmasını bekleyen Remziye Güngören Antalya Büyükşehir Belediyesi İtfaiyesi’ne teşekkür ederek, “Bir haftadır buradalar, canla başla çalışıyorlar. Burada öyle güzel çalışmalara imza attılar ki kendilerine çok çok teşekkür ediyorum” dedi.

70 Kişi ‘Ses’ Verdi
Antalya Büyükşehir Belediyesi Antalya Su ve Atıksu İdaresi Genel Müdürlüğü (ASAT) ekipleri de arama kurtarma ekiplerinin en büyük destekçisi oldu. İçme suyu hatlarındaki kayıp kaçakları bulmak için kullanılan akustik sismik cihazlarla Hatay’da 70’in üzerinde kişinin göçük altındaki yerini tespit eden ASAT personeli, depremzedenin sesi, kurtarma ekiplerinin kulağı oldu. Bölgedeki kurtarma ekipleri ile koordineli şekilde çalışan 12 ASAT ekibi, yıkılan binalarda hassas dinleme yaptı. Hassas cihazlarla belirlenen konumları belirlenen afetzedeler, arama kurtarma ekiplerince çıkartıldı.
Gazete AntalyaGazete Antalya