YEREL YÖNETİM
Giriş Tarihi : 13-02-2023 00:44

ASAT iki can daha kurtardı

Hatay’a can suyu vermek için canla başla çalışan Antalya Büyükşehir Belediyesi ASAT Genel Müdürlüğü ekipleri, can bulmaya da devam ediyor.

ASAT iki can daha kurtardı
Hatay’da ASAT ekiplerinin enkazda yaptıkları dinlemede tespit edilen ses ile 151’inci saatte 25 yaşındaki Abdullah Elali ve 152’nci saatte Pınar adlı bir çocuk, göçük altından çıkartıldı. 
Depremin en çok etkilediği kentlerden biri olan Hatay’ın çöken su şebekesini ayağa kaldırmak için çalışan Antalya Büyükşehir Belediyesi Antalya Su ve Atıksu İdaresi Genel Müdürlüğü (ASAT), su kaçak tespit cihazları ile dinleme yaparak can kurtarmaya devam ediyor. 70’in üzerinde depremzedenin yerini bulan ASAT ekiplerinin ses tespit ettiği enkazda yaralıların kurtulmasına öncülük ediyor.
Hatay'ın Antakya ilçesinde General Şükrü Kanatlı Caddesi üzerinde Karabay Apartmanı enkazında yaptığı dinlemede ses alan Antalya Büyükşehir Belediyesi ASAT ekipleri, arama kurtarma ekiplerine haber verdi. Arama kurtarma ekiplerinin çalışması sonucu  25 yaşındaki Suriye vatandaşı Abdullah Elali 151 saat sonra enkazdan sağ çıkartıldı.

25 SAATTE ÇIKARTTILAR
ASAT’ın yaptığı dinleme 152’inci saatte bir çocuğun daha hayatını kurtardı.  Dün saat 10.00’da Hatay Cumhuriyet Mahallesi’nde Suriyeli bir ailenin kaldığı binada dinleme yapan ASAT ekipleri, ses tespit etti. Bölgedeki arama kurtarma ekiplerine haber veren ASAT birimi, binada kurtarma çalışmalarının başlamasını sağladı. Suriyeli babanın verdiği bilgiler ile arama kurtarma yapan ekipler, 45 derece yatan ve katları birbirine geçen binadan dün saat 16.00’da tekrar dinleme istedi. ASAT ekiplerinin sesi teyit etmesiyle, kurtarma çalışma çalışmalarına devam edildi. Yaklaşık 25 saatlik bir çalışma ile 152’nci saatte Pınar adlı çocuğa canlı olarak ulaşıldı. 
Gazete AntalyaGazete Antalya