KÜLTÜR SANAT
Giriş Tarihi : 07-05-2024 15:48

‘Giselle’ bale eseri son kez sahnede

Klasik bale dünyasında eşsiz bir yere sahip olan ‘Giselle’ bale eseri, Antalya Devlet Opera ve Balesi sahnesinde 9 - 11 - 14 Mayıs akşamları tekrar perde açmaya hazırlanıyor. Mayıs ayında son kez sahnelenecek romantik bale eserinin biletleri hızla tükeniyor.

‘Giselle’ bale eseri son kez sahnede

Romantik bale türünün en önemli eserlerinden biri olarak kabul edilen ‘Giselle’ balesi, Mayıs ayında izleyicilere büyülü bir deneyim sunmaya hazırlanıyor. 9 - 11 ve 14 Mayıs 2024 tarihlerinde Antalya Devlet Opera ve Balesi Opera Sahnesi’nde saat 20.00’de sahnelenecek eser, 2023-2024 sanat sezonun son temsillerine perde açacak.
Adolphe Adam’ın müzikleriyle kulaklarda iz bırakan bu eşsiz eserin imza koreografisi  Jean Coralli ve Jules Perrot’a ait. Kalbi kırık bir genç kızın mistik hikayesini anlatan Giselle, Antalya Devlet Opera ve Balesi’nde Ayşe Fidanlık tarafından sahneye koyuluyor. Eserde dekor tasarımını Çağda Çitkaya, kostüm tasarımını Nursun Ünlü, ışık tasarımını Mustafa Eski üstleniliyor. Antalya Devlet Opera ve Balesi Orkestra sanatçılarını Orkestra Şefi Pavel Petrenko yönetirken eserin başkemancısı …… olacak.
Aşk, ihanet ve bağışlama temaları unutulmayan bir baş yapıta dönüşüyor.
Köyün en güzel kızı Giselle, çapkın Kont Albrecht’e gönlünü kaptırır. Ancak Giselle’e aşık köyün delikanlısı Hilarion’un şüpheleri üzerine kontun nişanlı olduğu açığa çıkar. Kötü haberi alan Giselle’in zayıf kalbi bunu kaldıramaz ve sevdiğinin kollarında can verir. Giselle’nin ölümüyle, sevdiği tarafından terkedilen kızların lanetli ruhlarının toplandığı Wililer evreninin kapıları açılır. Pişmanlık ve acı içerisindeki Kont Albrecht sevdiği kadının mezarı başında yas tutarken Giselle’in hayaleti belirmeye başlar. Ancak ölüler dünyasından gelen sadece Giselle değildir..
Romantizmin ve duygusallığın buluştuğu, mistik dünyanın kapılarını aralayan bale eserinin başrollerinde Rina Murata (Giselle), Yusuf Ozan Demirbaş (Albrecht) Burak Özbek
(Hilarion), Milina Fidan Özbek (Myrtha), Haruna Takeda ve Kaname Noi (Köy Pas De Deux) dans ediyor.
Mayıs ayında son kez sahnelenecek ‘Giselle’ bale eserinin biletleri, Antalya Devlet Opera ve Balesi gişeleri ve www.biletinial.com internet adresinde satışa sunulmuş olup,
biletler Antalya Opera ve Balesi Gişesinden; hafta içi ve Cumartesi günleri 10.00-18.00 saatleri arasında, temsil günleri temsil bitiş saatine kadar, Cumhuriyet Meydanı Gişesinden; her gün 08.30-20.00 saatleri arasında temin edilebilir.

Gazete AntalyaGazete Antalya