DÜNYA
Giriş Tarihi : 04-04-2024 02:24

İsrail yanıyor! Protestoculara polis müdahale etti! Yaralılar var

İşgalci İsrail rejiminin Gazze'ye yönelik başlattığı soykırım savaşının ateşi, bebek katili Netanyahu'ya sıçramaya başladı. Öfkeli İsrailliler, Netanyahu'nun konutuna yürümek isteyince İsrail polisinin sert müdahalesine uğradı...

İsrail yanıyor! Protestoculara polis müdahale etti! Yaralılar var

Gazze'deki İsrailli esirlerin yakınları ve rejim karşıtı gruplardan oluşan binlerce protestocu, Başbakan Binyamin Netanyahu'nun Kudüs'teki evinin önünde rejimi protesto ederken polis ile karşı karşıya geldi. Gazze Şeridi'ndeki İsrailli esirlerin getirilmesi için Hamas ile anlaşma imzalanması talebiyle İsrail Meclisi önündeki çadırlarda kalmaya devam eden rejim karşıtı grupların, Netanyahu'nun Gazze Caddesi'ndeki konutuna yürüyüş çağrısına binlerce kişi katıldı.

Netanyahu ve rejim karşıtı slogan atan, davul ve düdükler çalan protestocuların yürüdüğü yollara polis barikatları kuruldu. Meşaleler taşıyan protestoculardan biri Gazze Caddesi'nde atlı birliklerin de bulunduğu yerde polise yanan meşale fırlattı. Polis, Netanyahu'nun evinin önündeki bariyerleri aşmayı başaran Gazze'deki İsrailli esirlerden Yoram Metzger'in gelini Ayala Metzger'in de aralarında bulunduğu bazı protestocuları yerde sürükledi.

Metzger, Netanyahu'ya hitaben, "Yarım yıldır size güveniyoruz ve hiçbir şey olmadı, sizin vaktiniz var ama esirlerin yok." dedi. Netanyahu'nun konutunun önündeki bariyerleri aşmaya çalışan protestoculara müdahale eden polis, bazı göstericileri darbetti ve TOMA'dan pis kokulu su püskürttü.

Bir gösterici TOMA'nın altına kaçarak aracın çalışmasını engellemeye çalıştı. Polis memurları göstericiyi çıkartmaya çalışırken zor anlar yaşadı. Polis tarafından yapılan açıklamaya göre, üç gösterici gözaltına alındı ve bir polis memuru, göstericilerin üzerine demir çit atması sonucu yaralandı. Polis, göstericilerin güvenlik güçlerine meşale atmasıyla ilgili soruşturma açıldığını duyurdu.

Kudüs'te 31 Mart akşamı yaklaşık 100 bin kişinin katıldığı hükümet karşıtı protestolarda, göstericiler otoyolda trafiği kesmiş, ateş yakmış, polisle karşı karşıya gelmişti. Gösterilerin ardından bazı gruplar İsrail Meclisi önünde yüzlerce çadır kurarak burada kalmaya başlamıştı.

Netanyahu rejiminin istifası, erken seçim ve Gazze'deki İsrailli esirlerin geri getirilmesini talep eden protesto organizatörü gruplar, Batı Kudüs'teki İsrail Meclisi önünde dört gün boyunca çadırlarda kalacaklarını ve gösterilerini sürdüreceklerini açıklamıştı. Protesto grupları, İsrail ordusunun Gazze'ye saldırıları 6 aydır devam ederken ve Gazze'deki İsrailli esirler evlerine dönemezken Meclisin ara tatile girmesini eleştirmişti.

NETANYAHU'YA KARŞI ÖFKE VE BASKI ARTIYOR

Başbakan Netanyahu, İsrail ve uluslararası kamuoyunda siyasi nedenlerden dolayı Hamas ile esir takası anlaşması yapmamakla suçlanıyor. İsrail’in aşırı sağcı Maliye Bakanı Bezalel Smotrich dahil olmak üzere Netanyahu rejiminin üst düzey isimleri, esirlerin İsrail'in birinci önceliği olmaması gerektiğini ve Hamas'ı yok etmenin daha önemli olduğunu savunuyor. Sosyal medyada Netanyahu destekçileri tarafından saldırıya uğradıklarını iddia eden bazı esir yakınları, esirlerin salıverilmesi için rejime çağrıda bulundukları gösterilerde fiziksel saldırıya uğradıklarını da belirtmişti

Muhammed Özdemir

Gazete AntalyaGazete Antalya