EKONOMİ
Giriş Tarihi : 13-06-2024 00:57

Otomobil ve motosiklet yedek parçaları cep yakacak!

Çin'den ithal edilen otomobil ve motosikletlere uygulanacak olan ek gümrük vergisinin yanı sıra söz konusu karar aksam, yedek parça ve aksesuarları da kapsayacak. Yani yüzde 10 gümrük vergisi, yüzde 40 ise ek vergi olmak üzere toplamda yüzde 50’lik vergi uygulanılması nedeni ile satın alınan araçların yedek parçaları da cep yakacak.

Otomobil ve motosiklet yedek parçaları cep yakacak!

Türkiye'deki enflasyonist ortamda uygun fiyatı ile bilinen Çin menşeli otomobil, motosiklet ve bunlara dair parçalar artık kat ve kat daha da pahalı olacak.

YÜZDE 50 GÜMRÜK VERGİSİ UYGULANACAK

Geçtiğimiz günlerde Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren, Çin'den ithal edilen motorlu taşıtlara yüzde 10 gümrük vergisi, yüzde 40 ise ek vergi olmak üzere toplamda yüzde 50’lik vergi uygulanılmasına yönelik karar sonrası piyasa dalgalanmaya başladı.

OTOMOBİL VE MOTOSİKLETLER ETKİLENECEK

Bunun yanı sıra Çin menşeli otomobil ve motosikleti bulunan yada yurt dışından orijinaline kıyasla daha uygun fiyata satılan otomobil ve motosiklet parçalarına da uygulanan söz konusu vergi nedeni ile dev zam gelecek.

VERGİ DİLİMİNE YEDEK PARÇA VE AKSESUARLAR DA DAHİL

Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre Gümrük Tarife İstatistik Pozisyonu (GTİP) listesinde 87’nci fasılda listelenen motorlu kara taşıtlarının yanı sıra bunların aksam, yedek parça ve aksesuarlarda da söz konusu vergi geçerli olacak.

 

Otomobil ve motosiklet yedek parçaları cep yakacak!

Yani artık Çin'den ithal edilen ve insan taşımak üzere imal edilmiş her türlü araç yüzde 50'lik vergi diliminden nasibini alacak. Vergi diliminin etkileyeceği geniş ürün yelpazesine yedek parça gibi aslında kullanıcısı için oldukça önemli olan ürünlerde ekleniş olacak.

VATANDAŞLAR ART ARDA GELEN VERGİLERE TEPKİLİ

Öte yandan söz konusu kara yönelik tepkilerde geliyor. Bazı vatandaşlar halkın refahının yükseltilmesinin amaçlanması gerektiğini belirterek art arda gelen yeni vergi ve vergi oran artırımlarının bunun tam tersi bir siyaset temsili olduğunu ifade ediyor. Bazı vatandaşlar ise söz konusu kararın  iç piyasada satışa sunulan TOGG'u en cazip hale getirmek için atılan bir adım olduğunu ve halkın söz konusu araca yönlendirilmeye çalışıldığını belirtiyor.

* Oğuz İlgiç

Gazete AntalyaGazete Antalya