GÜNDEM
Giriş Tarihi : 10-07-2024 15:24

Taksicilerin TAG mücadelesi 11 Eylül’e kaldı

Antalya’da korsan taksicilik ile hukuki mücadele veren taksi şoförlerinin Martı-Tag uygulamasına karşı açtıkları davanın ikinci duruşması Antalya Adliyesi’nde gerçekleştirildi.

Taksicilerin TAG mücadelesi 11 Eylül’e kaldı

Mahkeme ertelendi

Davalarının ve ekmek paralarının arkasında olduklarını ifade eden taksi şoförleri Antalya Adliyesi’nin önünde birlik olarak mücadelelerini savundu.Martı-Tag uygulaması ile mücadele eden Antalya Şoförler ve Otomobilciler Odası, ve Seslerini duyurmaya çalışan ve mücadelelerini her alanda savunan taksi şoförleri Antalya Adliyesi önünde bir araya gelerek mücadelelerinin arkasında olduklarını gösterdi. Mahkeme 11 Eylüle ertelendi.

Antalya Şoförler Odası Başkanı Mehmet Ali Alkan, duruşmanın ardından açıklama yaptı. Alkan, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Bugün 2. duruşmamız vardı. Ancak, duruşma hakiminin tayininin çıkmasından dolayı esastan dosyamız görüşülmedi. Karşı tarafın davaları birleştirme talebi vardı. Bu talep hakkında konuşuldu. Biz davacı olarak davaların birleşmemesi yönünde talebimizi ilettik. Hakim Bey ise mahkemenin devamlı hakimi olmadığı için ve dosyanın incelenmesi için 11 Eylül'e duruşmayı erteledi. Biz zaten davaların birleşmesini istemiyoruz. Çünkü bizim davamız 2. celsede olan bir dava. İstanbul'daki dava ise sonuç aşamasına gelmiş dava. 19 Temmuz'da da İstanbul Çağlayan Adliyesi'nde İstanbul Şoförler Odamızın açtığı bir dava var. Biz Antalya'dan avukatlarımızla birlikte o davaya da katılacağız. Tabii ki emsal teşkil edebilir. Ama konu ve içerik açısından şimdilik İstanbul ve Antalya'dan dava açıldığı için ikisinin birleştirilmesi konuşuyor. Fakat Türkiye'nin her yerinde var Martı-Tag uygulaması. Martı-Tag ile birlikte diğer korsan uygulamalar da var.

Martı-Tag biraz daha maddi açıdan iyi durumda olduğu için reklamlarla algı operasyonu yaparak ve yasal olmayan bir uygulamayı yasalmış gibi göstererek ve çektiği videoları sosyal medyadan paylaşarak insanlara kendini haklı gibi göstermeye çalışıyor. Kendileri bir yalancıdır. Martı-Tag ve benzeri uygulamaların yasal olduğuna dair herhangi bir karar yok. Böyle bir karar var ise neden bu duruşmalara geliyoruz? Bu uygulamanın yasal olmadığını biz davacı taraf olarak belgeler ile mahkemeye sunuyoruz. Haklı davamızın lehimize sonuçlanması yönünde mücadelemize devam ediyoruz.

Türkiye'de bir kanun var. Bu ticari plakalarımız bize bin 986 yılında 10 bin 553 sayılı Bakanlar Kurulu kararı ile verilmiştir. Taksi, minibüs, otobüs fark etmeden hangi şartlarda nasıl kullanılacağı belirtilmiştir. Biz onun dışında bir çalışma yapamayız. Ama bu ve buna benzer kişiler, her yazılımcı, her bilgisayar uzmanı bir uygulama geliştirip 'Ben vatandaşı koruyorum' diyerek ticaret yaparsa burada gerçek esnaf ne yapacak? Antalya'da ilçelerle beraber 6 bin 615 taksimiz var. Aileler ile birlikte 25-30 bin vatandaş mağdur ediliyor. Ekmek paramızdan ediliyoruz.”

 

Gazete AntalyaGazete Antalya