DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Advert
Nevzat AKSOY
Nevzat AKSOY
Giriş Tarihi : 12-06-2024 01:45

Mali İbadetle Sevaba Açılan Penceremiz Kurban Bayramımız

Kurban toplumda kardeşlik, yardımlaşma ve dayanışma ruhunu canlı tutar, sosyal adaletin gerçekleşmesine katkıda bulunur. Kurban bayramını idrak edeceğimiz bu günlerde, biz Müslümanlar olarak, içimizdeki coşku ve sevinci canlı tutarak, bir bayrama kavuşmanın ve milli birlik, kardeşlik, yardımlaşma ve dayanışma ruhuna, topyekûn şarj olacağız inşallah. İnsan ve insanlık üzerindeki ölü toprağı bir nevi atarak hayırlara vesile olacak, hem dinen, hem de ferdi olarak Cenabı Allah’ın rızasına, inşallah hep birlikte mazhar olabilme şerefine nail olacağız.

Günümüzde insanlar arasındaki diyaloğun, ziyaretlerin, akraba ve komşuluk münasebetlerinin, gittikçe yok olma-ya, bir soğukluğun insanları kuşattığı bir zamanı, ne yazık ki hep birlikte yaşıyoruz. Bu insanları dalga dalga saran bu soğukluğun, adeta bir can kurtaranı, ve insanları birlik ve beraberlikte kaynaştırıcı ve içimizdeki kararan ve katılaşmış kalplerimize tazyikli su serpip, bizi tekrar vicdan ve merhametimizle buluşturacak bir bay-ramla inşallah şerefleneceğiz. Tabii ki mali bir ibadet olan Kurban bayramı, zengin olan insanlarımızı bulunduğu ortamlarda onun bu rolünü daha belirgin biçimde görmek mümkündür. Zengine malını Allah’ın rızası, yardımlaşma ve başkalarıyla paylaşma yolunda harcama zevk ve alışkanlığını verir, onu cimrilik hastalığından, dünya malına tutkunluktan kurtarır. Fakirin de varlıklı kullar aracılığıyla Allah’a şükretmesine, dünya nimetinin yeryüzündeki dağılımı konusunda, karamsarlık ve düşmanlıktan kendini kurtarmasına ve kendini toplumunun bir üyesi olarak hissetmesine vesile olur.

İşte bu bizleri Cenabı Allah’ın sonsuz mağfiret ve sevabına yaklaştıracak, bu kutlu mübarek günlerde, insan olarak, bir mümin olarak, Cenabı Allah’ın insanlara bağış ettiği bu bayramlarımızı, hakkıyla idrak etmenin ve edebilmenin çabası ve gayesinde olalım. Hayat pahalılığının, enflasyonun, işsizliğin hat safhada olduğu bir dönemde, geçim savaşı veren insanlarımızı hatırlamak, mali ve ekonomik durumu iyi olan in- sanlarımıza burada bir nevi bir sevap kapısı açılmaktadır. Belki yıl içinde, bir kez bile eti sofrasında bulamayan insanlarımıza, bir nebzede olsa etle buluşturmak, sorun ve sıkıntılarına katkıda bulunmak, bir müminin sanırım cennet kapısını kendisine açmış gibidir.

Mal Allah’ın, mülk Allah’ın, bu can ve beden de emanet olarak verilmiş. Demek ki bizim bu ďünyada bize ait bir şeyimiz yok. Mademki Cenabı Allah bize bu dünyada mal, mülk, ve zenginlik vermişse, neden bu mal ve mülkte cimrilik eder, ebedi dünyanın biletini yapacağımız yardım ve iyiliklerle almayalım. Bir mümin olarak tüm zenginlerimize seslenmek istiyorum. Bu aşağıdaki hadiseye bakıp tefekküre davet ediyoruz. Hz Ömer (ra) sessizce Peygamberimizin dinlenmek-te olduğu odaya girer. Bir an çevresine göz gezdirir. Odasının bir yanında işlenmiş bir deri, bir diğer köşesinde de içinde bir kaç avuç arpa bulunan küçük bir torba vardı. İşte Allah Resulü’ nün odasında bulunan eşyalar bundan ibaretti. Bu manzara karşısında ağlamaya başlayan Hz Ömer’in (ra ) hıçkırıkları Allah Resul’ünü uyandırır. Kalkınca hasırın vücudunda iz yaptığını, kan oturduğunu gören Hz Ömer( ra) ise omuzları sarsıla sarsıla ağlamaya başlar.

Peygamber Efendimiz (sav) hayretle sorar:

Ey Hattab oğlu! Niçin ağlıyorsun?”

Ey Allah’ın Elçisi!

 1. imparatorlarını saraylarda yaşa-tırlarken, Bizanslılar Kayserlerini lüks ve ihtişama boğmuşken, sen ki Allah’ın Elçisisin… İzin versen de, biz de seni… Maksat anlaşılmıştır. Allah’ın Elçisi (asm), gelecekteki halifesinin sözünü hüzünlü bir tebessüm, tatlı bir el işareti ile keser ve “Bu dünya hayatı sadece bir eğlence ve oyundan ibarettir. Ahiret yurduna gelince, işte asıl hayat odur. Keşke bilmiş olsalardı.”(Ankebut 29/64) ayetini okuduktan sonra ekler:

“İstemez misin ey Ömer? Dünya onların olsun, ahiret te bizim…”

Kutlu Peygamberimizin yukarıdaki anlatılan ayet, ve sözlerine şahit oldunuz. Cennetin de cehennemin de kapısı bu dünyadan geçer. Dünyamızı verip, ahiretimizi kazanacak kullar olmayı murad ederken, ne yazık ķi bu candan ve gönülden kopan istencimiz bugünkü içinde yaşadığımız zaman diliminde, çoğunlukla dünyevi sevgi ile cebelleşen bir insanlıkla vuku bulmağı için, bu sözün idrakine varılmayacaktır. Dünya sevgisi öyle bir insan bedenine işlemiş ki, ahirete olan inancı da ne yazık ki bitirme nokta-sına getirmiştir. Gene Allahtan umudumuzu, kesmiyoruz. Yaklaşmakta olan bir Kurban bayramının, bugün gaflette olan insanlığa şifa olup, tev-be ve mağfiret kapılarının aranmasına vesile olmasını Cenabı Allah’ımızdan diliyoruz. Dünyayı verip, ahirete aşina olan kullardan olmayı diliyoruz . Şimdiden tüm İslam âlemine huzurlu, bereketli ve barış içinde geçen bir bayram diliyoruz. Kurban Bayramınız mübarek olsun.

NELER SÖYLENDİ?
@
Nevzat AKSOY

Nevzat AKSOY

DİĞER YAZILARI Sözde mert, eylemde Kıt insanlık Ölümü Derinden Düşünerek Hatırlamak Mum Gibi Eriyen Aile ve Kardeşlik Sorgulanması Gereken Yıllar Kişi ve kişiler içinde yaşadığı toplumun aynasıdır ADALETİN KILCAL DAMARLARIYLA OYNANMASIN Zaman Sevdiklerimizi Çalmadan Biz Sevdiklerimizin Kapısını Çalalım ​Tedbir Ve Önleme Bir Musibet Değil, Yüz Musibet Bile Yetmedi ​Bilinmeyen Mezralarda Hapis Olmuş İnsanlık ​Özle Buluşmayan Niyet -Özle Buluşmayan Niyet- İhmalkarlık ucuz ölü getirir ​İyiliğinde Zalimliğinde Tohumunu Biz Çimlendirdik Muassır Medeniyete Asrın Hastalığı Vetosu Başkanlık Sistemiyle Baltayı Taşa Vurduk İnsanlık Deformasyona Uğramanın Bedelini Ödüyor ​Özde Olmak, Yarınları Getirir Soruyoruz Yönetmek Bu Mu? ​Her Bir Siyasi Parti, Demokrasi İçin Alternatif Bir Zenginliktir ​Bilgi Cehaleti Kaldırır… ​Aç Tavuk Kendini Darı Ambarında Sanır Yıllar Geçtikçe Daha Da Batmak Soruyoruz Yönetmek Bu Mu? Hazine Garantli Rantların Millete Verdiği Zararların Acısı Geçmez Dereyi Geçene Kadar Siyaset… ​Bir Kaç Oy Yükseltmek, İktidar Olmak Kaygısı ve Sevdası… Bahanelerle Ülke Yönetilmez Hasta İnsan ve Yorgun Dünya Emar da? Kurtuluş ve Şifa Ayı Ramazan Cennet ucuz değil; cehennem de lüzumsuz değil... Dünya ve Dünyalık Sevgisi, İnsana Yatırımı Bitirdi Başkanlık Sistemi Türkiyeye Uymadı Başarımız ve Refahımız Reformlarda Değil Bu Ağır Buhranın Müessibbi Kim? ​Altına Değeri Sarraf, İnsana da Koranavirüs Verdi İçimizdeki gizli düşmana teslim ettik Gönüllerin Sultanı olmak ​Sınır Tanımayan Bonkör Savurganlık Vatan kutsaldır Farkındalık Tüm Zamanı Kuşatmalı Covid-19 siyasete bakışı değiştirir mi? Geçmişten Bugüne Eriyen Vicdan Ve İnsanlık Tarihe Nazaran Aynı Hatalara Düşmek ​Millet İradesinin Onayı Alınmadan Yapılan Yardımlar ...? Türkiye'de Refah Seviyesi Kan Kaybediyor Soruyoruz Yönetmek Bu Mu? Hayat mesajını verdi acaba aldık mı? ​Sevaba Açılan Penceremiz Kurban Geçmişten Bugüne Eriyen Vicdan Ve İnsanlık İnsanlık Dünya ya ve Güzelliklere Müsilaj Saçıyor ​Hiç Zaman Tersine Döner Mi? Bilgi Cehaleti Kaldırır;.. Kişi ve kişiler içinde yaşadığı toplumun aynasıdır Türkiye İsrafa Baba, Kanayan Yaramız İşsizlik Ve Yoksulluğa Üvey Baba Olmamalı Vatanımız Ve Milletimiz Kaybedeceğine Menfaatli, Siyasi Egolar Kaybetsin Umut Tacirliği Üzerine Bina Edilmiş Sahte Düzenler Kararlılık Engel Tanımaz Doğru ve hakikatın mı yoksa menfaatin mi izindeyiz? Dünya Ve İnsanlık İçinde Alev Verdiği Zulmün İklimini Yaşıyor Yönetmek Vizyon Gerektirir Sunni Gündemler Patinajı ​Ne Ekiyorsak Onu Biçiyoruz ​Gönüllerin Sultanı Olmak Hükümetin Nabzı Millete Dönmekle Canlanır Sorunlar ve sıkıntılar... Başarımız ve Refahımız Reformlarda Değil Kazanılan Kazanımlarımız, Bugün Korlanmış Ateşle Buhar edildi
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 • Süper LigOP
 • 1ADANA DEMİRSPOR00
 • 2ANTALYASPOR00
 • 3ATAKAŞ HATAYSPOR00
 • 4BEŞİKTAŞ00
 • 5CORENDON ALANYASPOR00
 • 6ÇAYKUR RİZESPOR00
 • 7EYÜPSPOR00
 • 8FENERBAHÇE00
 • 9GALATASARAY00
 • 10GAZİANTEP FUTBOL KULÜBÜ00
 • 11GÖZTEPE00
 • 12KASIMPAŞA00
 • 13KONYASPOR00
 • 14MONDİHOME KAYSERİSPOR00
 • 15RAMS BAŞAKŞEHİR FUTBOL KULÜBÜ00
 • 16SAMSUNSPOR00
 • 17SİPAY BODRUM00
 • 18SİVASSPOR00
 • 19TRABZONSPOR00
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
BURÇ YORUMLARI
 • KOÇ
  Koç Burcu
 • BOĞA
  Boğa Burcu
 • İKİZLER
  İkizler Burcu
 • YENGEÇ
  Yengeç Burcu
 • ASLAN
  Aslan Burcu
 • BAŞAK
  Başak Burcu
 • TERAZİ
  Terazi Burcu
 • AKREP
  Akrep Burcu
 • YAY
  Yay Burcu
 • OĞLAK
  Oğlak Burcu
 • KOVA
  Kova Burcu
 • BALIK
  Balık Burcu
ANKET OYLAMA TÜMÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA